Klinika zobrazovacích metod FN Plzeň v první polovině května slavnostně zahájila provoz Centra molekulárního zobrazování, jehož součástí je pracoviště PET/CT, vybavené přístrojem Biograph mCT 128 UltraHD, a zejména první pracoviště PET/MRI v ČR, vybavené přístrojem Biograph mMRI.
Ojedinělé hybridní zobrazení PET/MRI kombinuje zobrazení tkání lidského těla magnetickou rezonancí (MRI) se zobrazením látkové výměny pozitronovou emisní tomografií (PET). Primář Kliniky zobrazovacích metod prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D., popisuje tuto technologii: „Samotná konstrukce přístroje má velice originální technické řešení. Uvnitř tunelu magnetické rezonance je uložen ještě detektorový prstenec pro pozitronovou emisní tomografii. Tato nová technika v sobě skrývá velice složité vyřešení problémů nového způsobu zpracování obrazu, protože v extrémně silném magnetickém poli již neplatí běžné principy částicové fyziky ani elektrotechniky.“
Pomocí PET/MRI získávají odborníci velice přesné strukturální i funkční zobrazení lidského těla. Pro zobrazení látkové přeměny se používají radionuklidem označené látky, obvykle velice podobné látkám vlastním lidskému tělu, nejčastěji palivu energetického systému tkání, tedy hroznovému cukru – glukóze. PET/MRI pomáhá odlišit strukturální změny lidských orgánů a přesně posoudit změny jejich životních projevů. Obě metody zobrazení MRI a PET je tak možné nyní používat současně a zobrazení získávat najednou.
V jakých indikacích se PET/MRI bude využívat? Profesor Jiří Ferda vysvětluje jednotlivé indikace a zároveň přínos této metody: „Nejvýznamnější výhodou je podstatné snížení radiační zátěže u některých skupin onkologicky nemocných, u nichž jsou prováděna opakovaná vyšetření při stanovení diagnózy, rozsahu onemocnění a pak při kontrole účinku léčby či sledování po jejím ukončení. Jsou to především nemocní s lymfomy nebo s nádory varlete. Významné je ovlivnění nastřádané dávky také u dětských nemocných. Kromě pracovišť Fakultní nemocnice v Plzni úzce spolupracujeme také s Klinikou dětské onkologie FN Motol, právě u dětských onkologických nemocných jde o podstatnou výhodu. Dalším pozitivem je spojení vysoce kvalitního zobrazení tkání magnetickou rezonancí s metabolickým obrazem u nemocných, kdy se dosud používala často kombinace zobrazení pomocí PET/CT a MRI. PET/MRI zjednoduší předoperační zobrazení rozsahu a chování nádorů mozku nebo dutiny ústní, ale i přesné předoperační posouzení rozsahu postižení prsu karcinomem spolu s možností posouzení, zda nejsou přítomny metastázy. Nesmíme opomenout ani výhody v zobrazování pánevních nádorových onemocnění – nádorů dělohy nebo konečníku a zejména karcinomu prostaty.“
Dalšími oblastmi, ve kterých se PET/MRI nabízí jako velice efektivní, jsou neurologické indikace, zejména včasné odhalení Alzheimerovy nemoci, a dále vyhledávání ložisek, která vyvolávají epilepsii. PET/MRI bude přínosem i pro diagnostiku onemocnění srdečního svalu, například hodnocení životaschopnosti tkáně u nemocných s ischemickou chorobou srdeční.
Hlavním účelem PET/MRI bude plánování protinádorové léčby a posouzení jejího účinku.
Jaký je rozdíl mezi PET/MRI a PET/CT?
Součástí Centra molekulárního zobrazování je i přístroj PET/CT. Odlišnosti indikací obou metod vysvětluje přednosta Kliniky zobrazovacích metod prof. MUDr. Boris Kreuzberg, CSc.: „V tomto porovnávání můžeme použít příměr srovnání nehybridních metod MRI a CT vyšetření. CT zůstává suverénní metodou pro hodnocení plicní tkáně a některých dalších orgánů, jako jsou slinivka břišní, nebo cévního zásobení jater či ledvin. V onkologických indikacích, jako jsou posuzování plic postižených nádorovým procesem,
hodnocení nádorů slinivky břišní, plánování moderních technik operace nádorů ledvin, ale i třeba u hodnocení účinků léčby nádorů vaječníku, zůstane PET/CT základní metodou volby. Z nenádorových indikací bude stále výhodnou indikací PET/CT hledání původu horečnatých onemocnění a sepse. Toto jsou indikace, ve kterých budeme využívat náš nový špičkový hybridní tomograf PET/CT.
Fakultní nemocnice byla vždy průkopníkem v zavádění nových zobrazovacích metod. Již před třiceti lety bylo uvedeno do provozu první pracoviště CT, před dvaceti lety začali odborníci používat první přístroj magnetické rezonance a v roce 2005 byl instalován první hybridní přístroj PET/CT.
Kdo je výrobcem unikátního přístroje?
Přístroj byl vyvinut firmou Siemens Healthcare a představuje průlom v oblasti lékařského zobrazování. Biograph mMR totiž kombinuje dvě technologie, které by za normálních okolností nemohly pracovat vedle sebe: magnetické rezonanční zobrazování využívá silné magnetické pole a elektromagnetické vlny, zatímco pozitronová emisní tomografie pracuje s nízkými dávkami radioaktivních farmaceutických látek, které jsou pacientovi podány před vyšetřením. Tyto radiofarmaka reagují s tělesnými tkáněmi, výsledné záření je měřeno a potom převáděno do obrazů. Podle fyzikálních zákonů využívaných v těchto zobrazovacích technikách by se tyto dvě technologie měly vylučovat a způsobovat, že současné zobrazování je nemožné. Ale Biograph mMR je konstruován tak, aby tyto fyzikální překážky překonal. Kombinace MRI a PET je obrovský úspěch. Magnetická pole generovaná v MRI ruší obvyklé PET detektory, což až do dneška bránilo simultánní akvizici obrazů lidského těla s vysokým rozlišením. Pacienti museli být dosud skenováni na dvou samostatných systémech, takže mezi vyšetřeními vždy uplynula určitá doba. V přístroji Biograph mMR firma Siemens vyvinula první systém, který využívá zcela nové PET detektory, které velmi dobře pracují i uvnitř MR systému.
Kombinace obou systémů výrazně zkracuje čas, který byl zapotřebí pro vyšetření na dvou samostatných systémech. Totéž platí i pro prostorové požadavky – tam, kde byly předtím nutné místnosti pro dva velké přístroje, je zapotřebí prostor jen pro jeden kombinovaný systém. Nemocnice tím získávají více místa pro pacienty.
Firma Siemens Healthcare Sector je jedním z největších světových dodavatelů pro odvětví zdravotnictví a zároveň vůdčím subjektem v oblastech lékařského zobrazování, laboratorní diagnostiky, lékařských informačních technologií a naslouchacích pomůcek. Siemens nabízí svým zákazníkům produkty a řešení pro celou oblast péče o pacienta z jediného zdroje – od prevence a časné detekce přes diagnostiku až po léčbu a následnou péči. Optimalizací klinických pracovních postupů pro nejběžnější onemocnění umožňuje firma Siemens dosáhnout toho, že zdravotnictví je rychlejší, lepší a nákladově efektivnější. Firma Siemens Healthcare po celém světě zaměstnává více než 48 000 pracovníků a má zastoupení po celém světě.
Ivana Strasmajerová