Projekt SofDCar pokládá základy nové metodiky vývoje softwaru pro budoucí generace vozidel. Jeho cílem je vyvinout nové metody a procesy pro efektivní využití funkcí a dat automobilů budoucnosti. Software by měl být z důvodu schopnosti vylepšování a přidávání funkce aktualizovatelný po celou dobu životnosti vozidla.
IT v autě přibývá raketovým tempem, jednotlivé systémy však vznikají nezávisle na sobě a často tak nepracují ideálně ani vzájemně plně nevyužívají svůj potenciál. V neposlední řadě se pak výroba tolika různorodých čipů podepisuje na současné krizi způsobené jejich nedostatkem. Odborníci z průmyslu a vědy nyní chtějí společně vytvářet standardizovaná pravidla a procesy, aby tuto situaci změnili. Pouze koordinovaná souhra všech součástí může být předpokladem toho, aby se nové funkce ve vozidle a kolem něj v budoucnu vyvíjely rychleji a bezpečně fungovaly. Díky schopnosti aktualizací by navíc měly být schopné zdokonalovat svou činnost i po celou dobu životnosti vozidla. Od srpna 2021 na tom pracuje celkem 13 firem a výzkumných institucí v rámci projektu SofDCar (Software-Defined Car).
Tříletý projekt spolufinancuje Spolkové ministerstvo hospodářství a energetiky (BMWi) částkou 43 milionů eur. Mezi partnery z průmyslu patří firmy Bosch, BooleWorks, ETAS, Mercedes-Benz, P3 digital services, T-Systems International, Vector Informatik, ZF Friedrichshafen a jako přidružený partner státní agentura e-mobil BW. Kromě toho se jako renomované vědecké instituce účastní Univerzita Stuttgart (Universität Stuttgart), Výzkumný ústav pro automobilovou techniku a motory vozidel Stuttgart (Forschungsinstitut für Kraftfahrwesen und Fahrzeugmotoren Stuttgart — FKSF), Výzkumné centrum pro informační technologie (Forschungszentrum Informatik — FZI) a Technologický institut Karlsruhe (Karlsruher Institut für Technologie — KIT).
KOMPLEXITA A AKTUALIZACE
V některých vozidlech je instalováno i více než 100 řídicích jednotek a složitost elektrických a elektronických systémů a jejich architektury se bude i nadále zvyšovat. Zároveň však musí zůstat zvládnutelná. Pouze tak bude možné v budoucnu kdykoli aktualizovat funkce vozidla během celého životního cyklu automobilu (alespoň 20 let) a aby zůstaly bezpečné. Proto je zapotřebí vytvořit soubor pravidel pro bezproblémovou spolupráci různých elektronických součástí a systémů ve vozidle. Cílem projektu SofDCar je zajistit, aby se v budoucnu všechny aktualizace a upgrady softwaru řídily pravidly a procesy, které je umožní kontrolovat a zajistí použití jednotné metodiky pro funkční a IT bezpečnost. Tímto způsobem se jednotlivé programy nebudou vzájemně rušit a v systému budou fungovat bezchybně.
„Projekt SofDCar si vzal za úkol zmapovat džungli informačních technologií v autě. Naším cílem je zásadním způsobem uspořádat procesy tvorby a údržby softwaru pro oblast vozidel prostřednictvím moderních vývojových nástrojů napříč firmami a metodami DevOps,“ vysvětluje říká Andreas Westendorf, vedoucí projektu ve společnosti Bosch. To dá možnost komplexnějším funkcím a bezpečnostním metodám, které jsou vyžadovány například také pro automatizovanou jízdu.
ROZŠÍŘENÉ DIGITÁLNÍ DVOJČE
Součástí projektu je vývoj rozšířeného digitálního dvojčete, tj. virtuálního obrazu vývojových a provozních dat vozidla. V budoucnu bude toto dvojče zahrnovat data distribuovaná ve vozidle a v cloudu — od výroby vozidla až po jeho sešrotování. Pokryje tedy celý životní cyklus vozidla a zahrne také domény cloudu, aplikací, backendu i vývojových systémů. Tímto způsobem chce projekt zajistit, aby se informační tok dat o vozidlech a verzích softwaru táhl jako červená nit všemi databázemi a servery. Aktualizace softwaru a nové digitální funkce a služby tak lze kdykoli snáze, a především rychleji implementovat.
Obr.: www.vector.com