Vídeň se chlubí spalovnou domácího odpadu postavenou uprostřed dvoumilionového velkoměsta, proti které nikdo neprotestuje. A jako umělecký magnet naopak přitahuje turisty. Zdálky viditelná nazlátlá koule na jejím 130metrovém komínu, který nekouří, spolu s exoticky malovanou fasádou od světově uznávaného architekta Friedensreicha Hundertwassera, se stala nepřehlédnutelným orientačním bodem metropole na Dunaji.
Ale i uznávaným ekologickým start-upem Evropským parlamentem podporovaných programů dálkového vytápění a dálkového klimatizačního chlazení.
MÍSTO STATISÍCŮ KOMÍNŮ BUDE KOUŘIT JEN JEDINÝ!
Tak znělo heslo, kterým před 40 lety Rada města Vídně svěřila společnosti FERNWÄRME WIEN GmbH úkol, moderně, efektivně vyřešit centrální zásobování Vídně teplem a horkou vodou, a současně likvidovat spalováním prudce narůstající domovní odpad. Konečný projekt počítal do roku 2000 s vybudováním 800 km potrubní horkovodní sítě s kapacitou 2500 MW, napájenou z 9 zdrojů, z nichž dva budou spalovat městský odpad. Cíl zásobovat k prvnímu roku nového tisíciletí
200 000 domácností a 4000 velkoodběratelů se podařilo splnit. Jen první ze spaloven, postavená v ramenu dunajského kanálu ve Spittelau, navzdory tehdy modernímu způsobu mokrého praní kouřových plynů, zklamala. Obtěžovala okolí kouřem a zápachem, takže požár, který ji v září roku 1987 do základů zničil, nakonec město uvítalo.
Projektant nové spalovny na jejím místě, architekt Petr Pelikan, se rozhodl pro zvýšení celkového výkonu technologii čištění spalin tak, aby zařízení plnilo postupně se zpřísňující emisní limity. Energetický blok nové spalovny byl doplněn rozměrnou filtrační stanicí s kouřovými filtry, třístupňovým mokrým praním a odlučováky nejjemnějšího prachu. Cyklus uzavřel tehdy nejmodernější systém DeNOx, odstraňující na katalyzátorech sloučeniny dusíku, dioxiny a furany katalyticky.
NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ HUNDERT WASSERŮV PROJEKT
Proti znovupostavení betonového průmyslového objektu poblíže centra města začali obyvatelé ostře protestovat v novinách i na ulicích. Situaci zachránil světoznámý umělec, architekt Friedensreich Hundertwasser (nar. 1928) uměleckým ztvárněním teplárny a spalovny, který z inženýrské stavby učinil umělecký unikát. Barevné článkované sloupy, každé okno jiné a obklopené keramickými mozaikami, na verandách rostoucí ozdobné keře, ve kterých hnízdí ptáci – to byl přírodní styl architektury, kterou Hundertwasser až do své smrti roku 2000 prosadil u víc jak 80 projektů v Evropě a Japonsku! Pestrobarevná fasáda ozdobená desítkami reliéfů vytváří šachovnicové stěny, je pokryta lichoběžníkovými plechy. Okna nejrůznější velikosti i tvaru vytvářejí barevné reflexy, což zbavilo spalovnu agresivní hrozivosti. Dominantou viditelnou na kilometry daleko je v noci stovkami žlutých ref lektorů osvětlená zlatá kopule na komínu, které jí dávají podobu svítící makovice. Má průměr dvacet metrů a skrývá moderní velín s počítačovou technikou.
SOUČASNÁ TECHNOLOGIE ČISTÉHO SPALOVÁNÍ
Elektronicky řízenou branou do spalovny denně přes mostovou váhu přijíždí až 250 sběrných vozů.
Do ústředního zásobníku s objemem 7000 m3 vysypou denně až 1200 tun domovního odpadu. Po bezpečnostním vytřídění na pásu je odpad postupně přikládán pomocí drapáků na kmitající stupňové rošty, kde hoří při teplotě 850–1100 °C. Průběh spalování ve dvou kotlích je řízen počítačem. Každý kotel dodává za hodinu 50 t páry (245 °C), pohánějící v přilehlé strojovně turbogenerátor s výkonem 6,4 MW. Kotelnu opouští za hodinu 85 000 Nm3 spalin, procházejících několikastupňovým komplexním čisticím zařízením. Třístupňový elektrostatický filtr s účinností až 99,5 % zachytí popílek do čistoty < 5 mg/m3. Z jímek pod ním je pneumaticky transportován a spolu se škvárou se používá pro stavební účely.
Ve dvoustupňové pračce jsou kouřové plyny sprchovány teplou vodou, a v následujícím skruberu sodným roztokem, který zachytí SO2. Sprchovací věž redukuje podíl popílku a prachu pod 1 mg/m3 tzv. adiabatickou expanzí. Při vstupu do bloku katalytické redukce DeNOx se kouřové plyny sprchují odpařenou amoniakovou parou a ohřívají na 280 °C. Při této teplotě totiž oxid dusíku a čpavek reagují uvolněním dusíku a vodní páry, které jsou přirozenou složkou vzduchu. Když projdou třemi katalytickými konvertory, dojde k destrukci dioxinu a furanů. Plyny se poté ochladí a v množství kolem 130 000 m3/h se rozptylují komínem do ovzduší.
Praní vyžaduje množství vody, která se po ochlazení vypouští přes čističku do Dunaje. Předtím se ale musí zbavit v několika filtračních stupních zejména těžkých stopových prvků, chloridů a fluoridů. Tyto látky se zkoncentrují v tzv. filtračním koláči, který se v bezpečnostních obalech odváží do Německa, kde je pohřbíván v likvidovaném solném dole u Heilbronnu.
INOVACE VÍDEŇSKÝCH TEPLÁREN NEKONČÍ
Spalovna Spittelau, nově pod správou společnosti Wien Energie GmBh, spálí ročně okolo 260 000 t domovního odpadu. To by stačilo jen 20 000 domácností, a tak přímo na blok spalovny navazuje od roku
2005 tepelná elektrárna s dvěma plynem a topným olejem vytápěnými kotly s celkovým výkonem 400 MW. Spittelau tak dnes dodává do městské sítě ročně 120 GWh elektřiny a 500 GWh tepla rozváděného podzemní teplárenskou potrubní sítí, což postačí ke krytí odběru čtvrt milionu obyvatel. K uspokojení celkové energetické spotřeby tepla a elektřiny však muselo být vybudováno v obvodu města a na rozvodné sítě tepla, plynu a elektřiny napojeno sedmnáct dalších zdrojů. Pro překonání odběrových špiček centrálního vytápění byl loni v okrsku Wiener Semmering nově napojen obří vysokotlaký a vysokoteplotní zásobník s kapacitou 145 000 MWh tepla.
NÁSTUP DÁLKOVÉHO CHLAZENÍ
Po dvouleté poslední modernizaci (2003–2005) Wien Energie začala centrálně rozvádět speciálně izolovaným dvaapůl kilometrů dlouhým podzemním potrubím i vodu vychlazenou absorpčně odpadovým teplem z kotelen Spittelau na +7 °C, kterou pro vlastní centrální klimatizační zařízení dnes odebírá čtyřicítka větších odběratelů (nemocnice, školy, úřady, nové hlavní nádraží). Centrální absorpční chladicí jednotky ve Spittelau ohřívají chladicí médium (směs bromidu lithného s vodou) odpadním teplem, páry po kondenzaci se přes expanzní ventil vedou do výparníku a odpařují se při nízké teplotě, která ochlazuje vodu cirkulující rozváděcím chladicím potrubím klimatizátorů nebo chladicích zařízení. Do Spittelau se vrací vratným potrubím s teplotou 17 °C a znovu se ochlazuje. Druhou možnost nabízí tzv. decentrální dálkové chlazení. Větší spotřebitelé chladu mají ve sklepech umístěny absorpční jednotky napojené na systém dálkového vytápění, a vyrábějí chlad absorpční technologií do svého rozvodného systému na účet odebraného tepla.
Předávací stanice bývá v zimě využita i k vytápění objektů. Zařízení jsou tišší než dnešní kompresorové stanice, uživatelé ušetří 30 až 50 % primární energie. V součinnosti s plynárenskou organizací GWG je v současné době Vídeň ročně zásobována 23 TWh elektřiny, zemního plynu a tepla, na nichž se zatím obnovitelné energie (vítr, solární elektrárny, vodní elektrárny nebo spalovny biomasy) podílejí jen 15 %.
SMART METERING OTEVÍRÁ VÍDNI CESTU K „INTELIGENTNÍ SÍTI“
Od „chytrého“ elektroměru, který zapíná v domácnostech spotřebiče v době, kdy je elektřina levná, a komunikuje s dodavatelem i účtárnou, dospívá energetika ke sdruženým měř ičům, které jim budou šetřit i poplatky za dálkově odebrané teplo či chlad nebo za plyn. Vídeň je začala testovat loni a ráda by do roku 2020 jimi vybavila až 80 % dnešních odběratelů elektřiny, tepla a chladu od Wien Energy. Cestu pro automatizovaný sběr dat pomocí sítí, možnost kontroly internetem, a výhody, které to odběratelům přinese, spolu s výhodami ekologicky čistého dálkového vytápění a chlazení, propaguje Wien Energy i město nejrůznějšími názornými ukázkami ve skvěle vybaveném návštěvnickém a informačním středisku v nově přistavěné správní budově přímo ve Spittelau.
Výstavní sály, knihovna a čítárna, vzorkovna „chytrých“ spot řebičů nabízejí programy a akce, které ročně navštěvuje kolem čtvrt milionu zájemců. U 18 přepážek mohou odběratelé vyřídit vše, co se týká jejich odběru nebo energetického vylepšení domácnosti. Turisté, návštěvníci i školy se mohou několikrát denně zdarma zúčastnit 90minutové prohl ídky spalovny. Obrovský zájem je o svezení několika elektromobily na malém okruhu u nabíjecí stanice, umožňují zájemcům vychutnat výhody budoucí elektrické dopravy.
Ing. Jan Tůma