Kolem největší české zakázky v dějinách, výstavbě dvou nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany, panuje stále řada otazníků. Ať už jde o financování, možnou transformaci ČEZ, nebo stížnosti proti výběru korejského dodavatele KHNP ze strany francouzské EDF a amerického Westinghouse.
Velkým tématem dostavby bloků v Dukovanech je mimo jiné míra zapojení českého průmyslu, kdy stát usiluje o to, aby byl garantován alespoň 60% podíl tuzemských firem. V tomto ohledu však zatím žádné závazné dohody uzavřeny nebyly a vše zůstává v rovině deklarací, což vyvolává obavy ohledně plánovaného podpisu smlouvy s dodavatelem v březnu 2025. Upozornil na to server oEnergetice.cz.
Francouzská společnost EDF se snaží využít situace a uzavírá v Česku kontrakty na případné jaderné zakázky. Nejprve došlo v září k podpisu smlouvy mezi společností Framatome ze skupiny EDF a plzeňskou Škoda JS na dodávku dalších dvou sad vnitřních dílů pro reaktory EPR, které budou Francouzi stavět v britském projektu Sizewell C.
Tato smlouva je pokračováním úspěšné spolupráce mezi EDF a Škoda JS, kdy plzeňská firma stejné klíčové komponenty vyrobila už pro jaderné bloky EPR v Číně, ve Finsku, ve Francii a naposledy pro další britský projekt Hinkley Point C.
Vzhledem k tomu, že Sizewell C má být prakticky kopií dvou reaktorů v Hinkley Point C, je tu dobrá šance na uplatnění i pro další české firmy, které už pro EDF v Anglii dodávají, například společnost MICo.
„EDF si plně uvědomuje důležitost zajištění vysokého podílu domácích firem na výstavbě nových jaderných bloků v Česku. Proto je naše evropská nabídka založena právě na spolupráci s českými firmami, které mohou získat 65% podíl na celkové zakázce, podobně jako jsme dosáhli 64% podílu pro britské firmy na Hinkley Point C,“ uvedl ve vyjádření Roman Zdebor, ředitel české pobočky EDF.
Francouzská společnost se snaží pochopitelně prezentovat situaci jako příslib dalších budoucích zakázek. EDF prezentuje situaci v oboru jako velmi perspektivní a považuje za reálné, že bude v příštích dekádách po celé Evropě realizovat desítky nových staveb. Odhady přínosů pro český průmysl tak znějí fantasticky:
„Námi navrhovaný evropský přístup může české ekonomice přinést až 1 bilion korun. Naše nabídka, aby se Česko připojilo k evropské flotile EPR, stále platí,“ uvedl Zdebor.
Jsou ovšem založeny na velmi nejistých odhadech budoucího vývoje, který závisí na řadě okolností. Včetně například toho, jaké podmínky pro účast svého vlastního průmyslu si budou klást státy pořizující případné další elektrárny.
Modernizace v Dukovanech
Najdou se pochopitelně i konkrétní příklady spolupráce českého a francouzského jaderného průmyslu. Jedním je nová smlouva mezi Framatome a ČEZ na modernizaci kontrolních a řídicích systémů v jaderné elektrárně Dukovany. Komplexní modernizační program bude realizován několik let a umožní společnosti ČEZ provozovat elektrárnu až do roku 2045.
Třetí smlouvou uzavřenou během podzimu je memorandum o porozumění mezi ČEZ a Framatome k vývoji paliva vlastní konstrukce pro ruské reaktory typu VVER-1000, které jsou v provozu například v Temelíně. Jedná se o potvrzení francouzské ambice podpořit českou strategii diverzifikace zdrojů jaderného paliva pro reaktory VVER nezávisle na Rusku.
S tím souvisí také letošní oznámení francouzského společnosti Orano o investici 1,7 miliardy eur do rozšíření svých kapacit na obohacování uranu o 30 %. Cílem společnosti je snížit evropskou závislost na dodávkách ruského jaderného paliva. Pokračuje tak koordinované úsilí francouzského průmyslu nabízet 100% evropské technologie založené na plně evropském dodavatelském řetězci.