Obnovitelné zdroje energie bývají sice šetrnější vůči klimatu, nejsou ale vždy dostupné. Uskladnění elektřiny vyžaduje výkonné akumulátory, jejichž vývoj probíhá na všech frontách.
Příroda někdy ukrývá pozoruhodná tajemství na neobvyklých místech. Proto vědci hledají antibiotika ve střevech hlístic nebo inspiraci pro ovládání dronů v mozku vážek. Podobné to bylo i s vývojem nového materiálu pro akumulátory nezbytné k fungování energetiky obnovitelných zdrojů.
Hongli (Julie) Zhu z americké Northeastern University a její kolegové našli řešení v podobě celulózy, nejhojnějšího přírodního polymeru na Zemi představujícího základní složku struktury těla rostlin. Používají unikátní nanomateriály odvozené od celulózy a s jejich pomocí vylepšují doposud masivní a drahé baterie potřebné pro solární nebo větrnou energetiku.
Obnovitelné zdroje energie jsou sice mnohem šetrnější vůči klimatu, nejsou však vždy dostupné. Když nesvítí Slunce nebo nefouká vítr, nedodávají příslušné elektrárny do sítě žádnou elektřinu. Proto musejí být takové elektrárny propojené s výkonnými systémy pro uskladnění energie, které zase obvykle vyžadují výkonné nabíjitelné baterie.
V současné době jsou pro takové využití nejvhodnější průtokové akumulátory s tekutým elektrolytem, který obsahuje iontu vanadu. V nich hrají klíčovou roli speciální membrány zajišťující výměnu kladně nabitých iontů vodíku mezi různě elektricky nabitými roztoky. Zhu s kolegy vyrobili takovou membránu z nanokrystalů celulózy. Čtvereční metr jejich membrány přijde na cca 148 dolarů, zatímco komerční membrána Nafion stojí zhruba 1 321 dolarů za metr čtvereční. Nová membrána je také podstatně odolnější a je funkční mnohem déle než dnešní komerční membrány.