FlashBot Arm, vyvinutý společností Pudu X-Lab, se vyznačuje inovativním designem kombinujícím specializované možnosti doručení s humanoidní manipulací. Díky integraci inteligentních technologií nabývá schopností autonomního provádění řady úloh a poskytování inteligentních služeb.
Semihumanoidní servisní robot s AI: mapování VSLAM + Lidar SLAM; obousměrná komunikace přes mikrofon a reproduktor, 10,1″ dotykový displej a gesty paží; ruce se 7 stupni volnosti v paži a 6 + 5 (aktivními + pasivními) v prstech; max. dosah obou paží 1 600 × 2 000 × 1 600 mm ; nosnost 15 kg; rozměry 539 × 515 × 1 440 mm; min. šířka cesty 65 cm; nabíjení 4 h, práce 8 h (bez zátěže)
V poslední době se roztrhl pytel s humanoidními roboty. Vyvíjí je celá řada společností a lidstvo si tím plní dávný vědeckofantastický sen, který se poprvé zdál Karlu Čapkovi před více než 100 lety. Humanoidní roboti dostávají špičkovou umělou inteligenci a připravují se na řadu různých úkolů. Zároveň se ale ukazuje, že humanoidní design, kromě toho, že se podobá člověku, v řadě ohledů vlastně není úplně praktický. Především je poměrně technologicky náročný a zřejmě tedy bude ještě dlouho také dost nákladný. Proto se objevují i praktičtější, částečně humanoidní systémy, které jsou dostupné za nižší pořizovací náklady.
Nedávno vzbudil pozornost odborníků i veřejnosti „semihumanoid“ FlashBot Arm průbojné čínské společnosti Pudu Robotics, která již vyrábí i plnohodnotného humanoida D9. Konstrukce „kentaura“ navazuje na dřívějšího robota FlashBot Max, což je kostka na kolečkách rozvážející zásilky v rámci budovy. A FlashBot Arm z Maxe vychází, jeho základna se tedy pohybuje na kolečkách, navíc však má i jednoduchý „trup“, ruce a hlavu s dotykovým displejem, který mimo jiné umožňuje zobrazovat různé výrazy obličeje.
Robotická ramena disponují třemi klouby, díky jimž paže disponují sedmi stupni volnosti, a zakončeny jsou rukama Pudu DH11 s pěti prsty a s 11 stupni volnosti. Celkový operační dosah paží činí až 2 m. Robot může manipulovat s objekty, mačkat tlačítka, např. ovládání výtahu, nebo třeba kartami otevírat oblasti s omezeným přístupem.
Vzhledem k uvedeným dovednostem by se FlashBot Arm mohl uplatnit kupř. jako hotelový sluha. Podobnou roli by mohl plnit na úřadech, v restauracích, nákupních centrech nebo ve zdravotnických zařízeních.
Položky k přenášení uchovává robot v přihrádce s dvířky (v nitru své základny), takže během přepravy si ponechává volné ruce a zásilky jsou doručovány bezpečně a diskrétně.
Robotický kentaur je vybaven generativní umělou inteligencí i mikrofonem a reproduktorem. Díky tomu s ním lze vést jednoduché konverzace a dávat mu verbální pokyny. Pro jejich plnění je FlashBot Arm vybaven navigačním systémem VSLAM (visual simultaneous localization and mapping), který má k dispozici soustavu kamer (včetně RGB hloubkových) a LiDAR, s jejichž pomocí si robot generuje 3D mapu prostředí, v němž se pohybuje. Optimalizace přidělování úkolů umožňuje i spolupráci více robotů a inteligentní vyhýbání pomáhá s pohybem v přeplněných prostředích.
Poměrně lehký 15kg robot je poháněn soustavou akumulátorů, které po čtyřhodinovém nabíjení zajistí až osmihodinový provoz (v závislosti na zátěži a náročnosti úkolů). K dobíječce se vrací automaticky tak, aby nezůstal nikde bez energie. Cena a dostupnost robota FlashBot Arm nejsou zatím známé, ale měly by být příznivější než u humanoidních robotů.
Stanislav Mihulka, upravil a doplnil Michael Málek
Foto: Pudu Robotics