Salomons Group se sídlem v nizozemském Drontenu chová na přidružených farmách více než 120 000 nosnic. Manipulace s velkým množstvím vajec se proto stala výzvou pro robotizaci.
Přemístit třicet, padesát, nebo dokonce sto tisíc slepičích vajec za hodinu, aniž by se některé z nich rozbilo, je stejně složité jako fyzicky náročné. Slepičí vejce váží od méně než 53 g (hmotnostní třída S) do více než 73 g (hmotnostní třída XL). Na jednu paletu se vejde až 10 000 slepičích vajec, takže zaměstnanci přemísťují typická plata na 30 slepičích vajec ve stozích nebo vrstvách. Ty váží v průměru 7,5 kg a musí být přepravovány, uspořádány a zajištěny na paletě značnou rychlostí. Ve výsledku jde tedy o poměrně těžkou fyzickou práci, která je navíc velmi monotónní. Častým jejím důsledkem jsou bolesti zad a další poruchy pohybového aparátu. Jde tedy o činnost ideální pro roboty, které se při takových sekvencích nikdy neunaví. A co víc: provádí je rychle, efektivně a mimořádně šetrně.
Společnost Cobot Automation do značné míry specializovaná na automatizační řešení pro drůbežářské farmy, od května 2021 přejmenovaná podle svého zaměření na Meggson, vyvinula řešení na bázi robotů Kuka. V tomto případě využila mimo jiné model KR Quantec se speciálním chapadlem navrženým tak, aby si poradilo s různými materiály, jako jsou buničiny a plasty.
Roboty zvládají nejen paletizaci vajec, ale také ukládání vaniček a plat na vejce do přepravních vozíků nebo jejich umístění na dopravní pás. Roboty pomocí laserových senzorů zjišťují, kde mohou příslušný náklad vyzvednout. Automatizační řešení robotu TP300 například umožňuje uspořádat až 108 000 vajec za hodinu na paletách a mezitím umístit prázdné přepravky na dopravní pás.
Automatizační řešení společnosti Meggson však umějí ještě více. Mimo jiné jsou spolehlivá, pokud jde o doplňování a odebírání vajec ze strojů na jejich balení, paletizaci beden plných vajec a manipulaci s líhněmi. Jsou také kompatibilní se všemi typy strojů používaných v oboru.