Schunk uvádí na trh systém štíhlé modulární automatizace Machine Tending 101, který umožňuje postupné zvyšování stupně automatizace jednotlivých skupin na existujícím stroji.
Štíhlá modulární automatizace (lean modular automation) představuje přístup k automatizaci, který se zaměřuje na efektivitu a flexibilitu. Cílem je dosáhnout rychlého a nákladově efektivního vstupu do automatizované výroby. Využívá principy tzv. štíhlého myšlení [lean thinking — metodika, kterou proslavila Toyota; cílem je eliminace plýtvání a maximalizace hodnoty pro zákazníka, klíčem je identifikace a odstranění aktivit, které nepřidávají hodnotu — pozn. red.].
V případě systému štíhlé modulární automatizace Machine Tending 101 jde o zvyšování produktivity, redukce seřizovacích časů a snižování prostojů. Jeho výrobce, společnost Schunk, přitom tvrdí, že jeho řešení není investičně náročné, šetří náklady procesu, pomáhá řešit nedostatek kvalifikované pracovní síly, zvyšuje přesnost procesu i reprodukovatelnost a snižuje výskyt chyb. Je vysoce flexibilní, ke stroji jej lze integrovat postupně, a měl by se vyplácet i při malých dávkách. Uvedené přínosy pomáhají zvyšovat konkurenceschopnost uživatele. Schunk jej pro jednotlivé oblasti průběžně doplňuje dalšími komponentami.
Štíhlá automatizace je jednoduchá, flexibilní a nákladově nenáročná metoda, využívající chapač s upínacím rozhraním, odpovídající vřetenu stroje, který lze umístit do zásobníku nástrojů. Jeho úlohou je přenášet dílec ze zásobníku polotovarů do pracovního upínače a po obrobení jej umístit do zásobníku hotových dílců. Oba zásobníky jsou palety, umístěné na pracovním stole stroje.
Automatizace manipulace s obrobkem vyžaduje robotický přenos dílce z externího zásobníku do pracovního prostoru stroje a zpět. Externí zásobník může mít podobu věže nebo horizontálního vícemístného zásobníku. Délka bezobslužného režimu práce je dána kapacitou externích zásobníků a velikostí dávky.
Automatizace manipulace s paletami představuje manipulaci s paletami pomocí zakladače palet nebo pomocí robota. Palety jsou osazeny externě zakládanými dílci. Předpokládá se obrábění komplexních nebo větších a těžších dílců, které jsou během procesu trvale upnuty na paletě.
Kombinovaná automatizace je sofistikovanějším způsobem prodloužení bezobslužného režimu. Zahrnuje i upínání na dílce na paletu nebo upínač obrobku, kde je následně obroben. S pomocí přepnutí do nové polohy lze realizovat také obrobení dílce ze všech stran. Možná je rovněž integrace systémů výměny upínačů obrobku (výměna sklíčidel nebo jejich čelistí, výměna svěráků nebo jejich čelistí).
Flexibilní výrobní systémy zahrnují propojení více strojů prostřednictvím transportního systému a paletových meziskladů. Jsou nákladově nejvíc náročné a představují mezistupeň k automatickým výrobním linkám.
Nové komponenty
Pro všechny uvedené typy automatizace výrobce průběžně doplňuje nabídku komponent. Inteligentní senzorový systém iTendo2, doplněný o nový magnetický držák v pracovním prostoru stroje, je schopen dodávat v reálném čase naměřené hodnoty používaných řezných nástrojů prostřednictvím bezdrátového spojení do řídicího systému stroje pro další využití.
V nabídce jsou nová sklíčidla Rapido-A2 vhodná pro automatickou výměnu čelistí robotem nebo silové upínací bloky Tandem se systémem rychlé výměny čelistí, dále rychlovýměnný paletový systém spolu s upínacím modulem Vero-S NSR3 na rameni robota, obojí s monitoringem procesu.
Nové jsou i hydraulické a elektromechanické svěráky Kontec KS-H-LH a Kontec KSX-E, rovněž s monitoringem procesu (poloha čelistí a upínací síla). V oblasti uchopovací technologie konstruktéři věnovali pozornost maximální flexibilitě a přesnosti. Univerzální pneumatické chapače PGL-plus-P byly doplněny chapači na rotační dílce typu RCG, mechatronické chapače zahrnují nový typ tříprstých chapačů EZU se středicí schopností, modul BSWS-R pro automatickou rychlou výměnu čelistí a modul pro propojení médií (elektro, pneu, hydraulika).
Za pozornost stojí rovněž moduly CPS pro manuální výměnu nebo lineární moduly SLD.
Služby
Pro upínače dílců, resp. palet poskytuje Schunk poradenství s cílem optimalizovat pro konkrétního uživatele typ automatizace a výběr potřebných komponent. Přestože v nabídce má i aplikace pro rychlý výběr komponent či celkovou konfiguraci zamýšleného systému, není pro běžného uživatele jednoduché se orientovat v rozsáhlé a průběžně doplňované nabídce komponent. Úzká spolupráce s dodavatelem se tak zpravidla vyplatí.