Tvarovací frézování je jedním z posledních a nejnáročnějších procesních kroků při výrobě vstřikovacích nástrojů. Výrobce nástrojů a strojů Hofmann vsadil na výrobní buňku se čtyřmi frézovacími stroji typu C 42 U včetně čisticího a měřicího systému, připojeného pomocí robotu a tato volba se mu vyplatila více, než vůbec předpokládal.
Werkzeugbau Siegfried Hofmann, technologický průkopník ve výrobě nástrojů a strojů, se vyvinul z řemeslné výroby tvářecích nástrojů, kterou Siegfried Hofmann zahájil v roce 1958 ve svém zahradním domku. Mezitím je společnost Lichtenfelser vedena již třetí generací Stefana Hofmanna a nabízí komplexní řešení, od vstřikovacích nástrojů až po úplnou automatizaci procesu vstřikování.
BEZCHYBNÝ TOK DAT VE VÝROBNÍM PROCESU
„Pro nás je důležité udržet se na technologické špičce,“ vysvětluje Markus Gräf, vedoucí vývoje procesů u společnosti Werkzeugbau Siegfried Hofmann. Jak při výrobě strojů, tak i při výrobě nástrojů je hnacím motorem téma automatizace. Zní to triviálně, ale není to tak jednoduché, protože výroba forem je ve skutečnosti čistým řemeslem. „Tvářecí nástroje jsou zpravidla unikáty, kterých vyrábíme jen jeden, maximálně dva kusy. Toto automatizovat je velkou výzvou,“ zdůrazňuje Gräf.
Společnost tomuto „mamutímu úkolu“ úspěšně čelí již několik let: Je-li po vyprojektování objednán nový tvářecí nástroj, přiřadí centrální systém MES různým pracovištím data nezbytná pro příslušné kroky obrábění. Organizuje rovněž zpětný tok dat například z provedených měření. Data jsou automaticky hlášena zpět do systému, čímž jsou prakticky vyloučeny překlepy.
Aby bylo možné optimalizovat i třískové obrábění tvarovaných výlisků, investoval Hofmann v roce 2013 do dvou strojů C 50 U společnosti Maschinenfabrik Berthold Hermle AG, které jsou automatizované pomocí robotického systému RS 3. „Na strojích Hermle vyrábíme již 20 let a víme, že se můžeme spolehnout na přesnost stejně jako na servis a technickou podporu,“ vysvětluje Markus Gräf.
AUTOMATIZACE PRO VYSOCE PŘESNÉ JEDNOTLIVÉ DÍLY
Když chtěla společnost Hofmann v roce 2017 dále rozšířit své výrobní kapacity, odpovědní zástupci se proto znovu rozhodli pro automatizační řešení Hermle: lineární linku s robotem a čtyři stroje C 42 U. „Přesně se nám hodí do haly,“ vtipkuje vývojový manažer a vysvětluje, že pětiosá obráběcí centra mají vzhledem k velikosti stroje největší pojížděcí dráhu a ideálně se hodí pro celé spektrum dílů.
„Kromě toho na trhu není mnoho zařízení, která dokážou tak přesně opracovat 3D obrysy v kalené oceli.“ A to je důležité. Protože na čtyřech strojích C 42 U se provádí pouze finální obrábění vytvrzených tvarovaných výlisků. „Tento krok trvá 1–50 hodin, a proto potřebujeme stroj, který po dlouhou dobu udrží konstantní preciznost a přesnost bez ohledu na vlivy prostředí, jako je teplota nebo použité chladicí mazivo,“ zdůrazňuje Gräf.
I když on a jeho tým věděli, co mají očekávat, výsledek je překvapil. Systém RS-L uvolnil více kapacity, než předpokládali. Čtyři stroje C 42 U navíc pracují zčásti až dvakrát rychleji než starší stroje – a to tak přesně, že postačí provádět podstatně méně dokončování. K tomu lze připočítat časovou úsporu dosaženou automatizací. „Teď už nás brzdí jen osazování,“ poznamenává Markus Gräf na závěr.