Švédský startup Heart Aerospace v roce 2021 ohlásil vývoj plně elektrického dopravního letounu ES-19 pro 19 pasažérů, který by byl určen pro krátké tratě. Tento design se pak v průběhu času změnil na design ES-30 pro 30 pasažérů a jde o letoun s „rezervní hybridní“ konfigurací.
Pokud čtyřmotorový vrtulový letoun ES-30 poletí na krátkou vzdálenost do 200 km, měl by využívat jen dva elektrické motory, umístěné na křídlech blíže k trupu. Dvojici vzdálenějších, turbovrtulových motorů uvádí v činnost jen na delších trasách. Pokud ES-30 turbovrtulové motory zrovna nepoužívá, nastaví čepele vrtulí kvůli aerodynamice tak, aby akceptovaly proudění vzduchu a kladly mu co nejmenší opor.
Heart Aerospace mezi velkými výhodami svého hybridního letounu uvádí velmi tichý provoz ve srovnání s konvenčními letouny. Elektromotory navíc dosahují velmi rychle maximálního točivého momentu, takže by letoun měl být schopen vzlétnout z ranveje o délce pouhých 1 100 m, v takovém případě ovšem s podporou turbovrtulových motorů. Pokud startup těmto údajům dostojí, měl by letoun ES-30 zvládat starty a přistání na malých letištích s omezeným vybavením, typicky v odlehlých oblastech nebo i na „kapesních letištích“, která se nacházejí na území větších měst.
Letoun ES-30 využívá akumulátorové baterie od BAE Systems, přičemž slibuje jejich dobití za pouhých 30 minut. Podobně jako v případě plně elektrických dopravních letounů by měl i tento stroj s technologií „Reserve Hybrid“ vypouštět méně uhlíkových emisí než tradiční letouny vybavené výhradně spalovacími motory.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)