Mnozí manažeři považují firmu za živý organismus, kde vše běží nějak samo, automaticky. Uznávají, že firma by se měla vzdělávat, ať už po odborné stránce, nebo po stránce lidské, tedy
v oblasti osobnostního růstu. Málokdo z manažerů však chápe tzv. učení sebe sama – koncept učící se organizace. Podobně jako živý organismus i firmy potřebují od každého tzv. fraktální odpovědnost a vytvořit tzv. kolektivní inteligenci. Bez vzájemného učení se toho nedoberou.
Co je to učící se organizace?
Každá firma či organizace, která chce být efektivní, nesmí dělat stejné chyby několikrát za sebou. Zrovna tak se může poučit z úspěchů. Velmi podrobně se o tom vyjadřuje guru managementu Peter Senge ve svém díle „Pátá dimenze“. Jak to funguje? Souvisí to s týmovým učením. Věřili byste, že tým zapálených manažerů, v němž všichni mají IQ vyšší než 120, často dosahuje kolektivní IQ asi jen 65 bodů? Pro manažery je nesmírně těžké odložit své předsudky, zaběhaná paradigmata, myšlenková schémata a započít otevřený dialog s kolegy či podřízenými o abstraktních tématech. Čeho by se dialog měl týkat? Manažeři se potřebují naučit rozpoznávat u sebe i druhých zaběhané vzorce myšlení a chování. V mnohých situacích se jim vzorce osvědčily, a tak je používají stále dokola i v situacích, kdy se to vyloženě nehodí.
Mentální modely
„Problémy nelze řešit způsobem myšlení, který vedl k jejich vzniku.“ Albert Einstein |
o produktivitě a přidané hodnotě, o přísnosti a laskavosti, o morálce, o problémech a příležitostech apod.
Abychom se vyhnuli tzv. myšlení v krabici (zabedněnost), musíme mít neustále na paměti výrok Alberta Einsteina: „Problémy nelze řešit na úrovni myšlení, na níž vznikly.“ Jiný překlad říká: „Problémy nelze řešit způsobem myšlení, který vedl k jejich vzniku.“ Manažeři na tento citát obvykle zírají a nevědí, co si o tom mají myslet: Jak se má lišit naše myšlení v tuto chvíli od našeho myšlení, které jsme měli před dvěma roky, když jsme v této oblasti přijímali rozhodnutí? Někdy nechápou, co je to míra konkrétnosti a míra abstrakce u daného problému, a neustále se nimrají v příliš velkém detailu, místo aby dokázali poodstoupit od problému a podívat se na něj z větší výšky (leadering).
Peter Senge říká: „Mentální modely jsou hluboce zakořeněné předpoklady, zobecnění či dokonce názorné představy nebo obrazy, jak si vykládáme svět a jak v něm jednáme. Velice často si nejsme vědomi svých mentálních modelů ani jejich vlivu na naše chování a jednání.“ Jsou to jakési filtry, které nám do naší mysli pouštějí různě zabarvený a pokřivený obraz. Nikdy není reálný a skutečný. Vidíme buď moc „černě, nebo růžově“, vidíme věci, které neexistují, a nevidíme věci, které jsou zřetelné. Proto také často narážíme na nepochopení a nesoulad s druhými.
Utváření společné vize
Konkrétní cílKaždá firma, která něco dokázala, měla lákavou vizi – nějaký konkrétní cíl. |

Učit se z chyb
Aktivní firmaNeustálé vzdělávání je pro firmy nutnostía nelze se bez něj obejít. |
Co se dobrého povedlo
Tentýž princip použijeme i u věcí podařených. Když se jednomu či více zaměstnancům něco povede a má to dobrý výsledek, zveřejníme to – tentokrát i adresně. Je třeba v celé organizaci posilovat žádoucí chování. Škoda, že se ve firmách hovoří hlavně o chybách, a dobré skutky se opomíjejí. Přitom právě pochvala, zobecňování dobrých postojů, správného způsobu myšlení a chování vede k opakování a nápodobě. Je to motivace zdarma. Lidé rádi následují dobré příklady. Proto by si manažeři měli dobrých skutků svých zaměstnanců i pracovníků z jiných oddělení ve firmě všímat, zaznamenávat je a na poradách zobecnit do principu, který je třeba přijmout za vlastní.
/PhDr. Karel Červený, MSc., MBA/