Na vrcholu nabídky značky Lamborghini stojí od roku 2011 typ Aventador s nejvyšší rychlostí 350 km/h. Limitovaná edice Superveloce je ještě rychlejší…
Supersportovní kupé Lamborghini Aventador LP 700-4 bylo představeno v roce 2011 s inovativní konstrukcí, v níž nalézají široké uplatnění kompozitní materiály vyztužené uhlíkovými vlákny, které jsou zárukou výjimečně nízké hmotnosti v kombinaci s vysokou úrovní tuhosti a bezpečnosti. Zdrojem hnací síly je atmosféricky plněný vidlicový dvanáctiválec se zdvihovým objemem 6,5 litru, uložený uprostřed před zadní nápravou, který kombinuje strhující chuť po vysokých otáčkách se suverénním točivým momentem v nízkých otáčkách. Jak je patrné z typového označení, poskytuje tato základní varianta moderního ztělesnění tradičních dvanáctiválcových supersportovních vozů Lamborghini nejvyšší výkon 515 kW (700 k), což ve spojení s hmotností vozu 1 575 kg (bez provozních náplní) znamená výkonovou hmotnost 3,06 kg/kW (2,25 kg/k). Číslice „4“ v typovém označení pak odkazuje na pohon všech kol, díky němuž je Aventador schopen zrychlit z 0 na 100 km/h za 2,9 sekundy. Nejvyšší rychlost je podle údajů výrobce 350 km/h. To jsou sama o sobě velmi pozoruhodná čísla. Očividně však v tomto segmentu automobilového trhu existuje dostatek zákazníků, kterým není ani tato úroveň jízdní dynamiky dostatečně dobrá.
Limitovaná edice Superveloce
Lamborghini vyšlo vstříc poptávce po ještě vyšším výkonu verzí Aventador LP 750-4 Superveloce, která měla premiéru na loňském Ženevském autosalonu v karosářské verzi kupé a v srpnu 2015 na akci Monterey Car Week v Kalifornii ve verzi roadster (jako první sériově vyráběné Lamborghini s otevřenou karoserií, které nese doplňkové označení Superveloce). Obě speciální edice jsou limitovány – celkem bude vyrobeno 600 kupé a 500 roadsterů.
Vyšší jízdní dynamiky lze dosáhnout zvýšením výkonu motoru nebo snížením hmotnosti. Aventador LP 750-4 Superveloce jde oběma směry. Dvanáctiválec dosahuje nejvyššího výkonu 552 kW (750 k) při 8 400 min-1 (maximální točivý moment 690 N.m je k dispozici při 5 500 min-1) a hmotnost vozu byla snížena o 50 kg na 1 525 kg (výkonová hmotnost je tedy pouhých 2,76 kg/kW [2,03 kg/k]). Nejvyšší otáčky motoru V12 byly zvýšeny na 8 500 min-1. Kromě toho byly optimalizovány systémy proměnného časování ventilů a variabilního sání. Nová výfuková soustava vytváří nižší zpětný tlak a umocňuje zvukový projev dvanáctiválcového motoru. Snad jedinou slabou stránkou poháněcího ústrojí je sedmistupňová automatizovaná převodovka Lamborghini ISR se suchou dvoukotoučovou spojkou, která je sice podle údajů výrobce nejrychlejší převodovkou svého druhu na světě, ale z principu nemůže konkurovat kvalitou řazení například dvouspojkovým převodovkám. Hnací síla je rozdělována mezi přední a zadní nápravu čtvrtou generací elektronicky řízené a hydraulicky ovládané vícelamelové mezinápravové spojky Haldex. Zadní náprava je doplněna samosvorným diferenciálem, vpředu pracuje funkce elektronické uzávěrky diferenciálu, která je součástí stabilizačního systému ESP. K vylepšení jízdních vlastností přispěla optimalizace aerodynamických vlastností a úpravy podvozku s magnetorheologickými tlumiči MRS (Magneto Rheological Suspension) a dynamickým řízením s elektromechanickým posilovačem LDS (Lamborghini Dynamic Steering), které adaptivně mění převod řízení v závislosti na rychlosti jízdy a zvoleném jízdním režimu (Strada, Sport a Corsa). Edice Superveloce je vybavena matně černými kovanými koly s průměrem ráfku 20 palců na přední nápravě a 21 palců na zadní nápravě. Standardní výbava zahrnuje rovněž sportovní pneumatiky Pirelli P Zero Corsa rozměru 255/35 ZR 20 vpředu, resp. 355/25 ZR 21 vzadu, a brzdovou soustavu s kotouči z uhlíkokeramického kompozitního materiálu (vpředu průměr 400 mm a šestipístkové třmeny, vzadu průměr 380 mm a čtyřpístkové třmeny).
Superveloce používá skořepinovou konstrukci z uhlíkového kompozitu, která je doplněna lehkými hliníkovými rámy. Mezi nové komponenty, vyrobené z důvodu minimalizace hmotnosti z kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny, patří vnější panely dveří, boční panely a blatníky vzadu. Ze stejného materiálu jsou vyrobeny rovněž pevné aerodynamické prvky na zcela přepracované přídi, které mimo jiné optimalizují také přívod vzduchu k motoru a brzdám, a nový zadní spoiler, který je manuálně nastavitelný do tří poloh. Výrobce udává o 170 % vyšší přítlak než u standardního typu Aventador.
Inženýři se v rámci „odtučňovací kúry“ zaměřili také na interiér, v němž čekají na cestující nová sportovní sedadla a vnitřní výplně dveří z uhlíkového kompozitu. Z výbavy byly vyškrtnuty různé zbytné položky, jako jsou například informační a zábavní systém, koberce a některé zvukově izolační materiály.
Výsledkem všech úprav je nejrychlejší sériově vyráběné Lamborghini všech dob, které dokáže zrychlit z 0 na 100/200/300 km/h za 2,8/8,6/24,0 sekundy a jet nejvyšší rychlostí více než 350 km/h (přesný údaj výrobce neuvádí). Neméně úctyhodná je také 30m brzdná dráha z rychlosti 100 km/h.
Pavel Olivík
Foto: Automobili Lamborghini