Jedenáctimetrová socha z umělecké dílny Davida Černého o hmotnosti 39 tun zdobí od 31. října náměstíčko před nově otevřeným pražským obchodním centrem Quadrio. Monument je složený ze 42 blyštivých vrstev, které se otáčejí podle scénáře řízeného počítačem a divák tak může být přítomen nekonečné Kafkově proměně. Investorem projektu a majitelem sochy je česká realitní a developerská skupina CPI Group, generálním dodavatelem konstrukce společnost Deimos, významný hráč na poli průmyslové automatizace a robotizace. Řídicí a pohonný systém dodal Siemens.
Laik vidí podstavec a objekt složený ze 42 pater. Z pohledu technika se však jedná o 252 větších konstrukčních segmentů, téměř kilometr kabelů, 1500 m² nerezového plechu zrcadlového lesku a více než 16 300 kusů spojovacího materiálu. „V průběhu přípravy projektu jsme nejprve vytvořili 3D model, jehož datový objem činí více než 20 GB. Model jsme rozkreslili na 2039 technických výkresů,“ uvádí Jan Kislinger, ředitel firmy DIEMOS, a doplňuje: „Pohyb sochy zajišťuje 42 synchronních motorů napájených 21 motorovými moduly. Vše je řízeno systémem Simotion, který dodala společnost Siemens.“
„Výjimečnost sochy a vysoké nároky na její instalaci dokládá např. velký počet nezávisle řízených os. „Do konstrukčního řešení jsme zakomponovali napájecí jednotky s rekuperací, která většinu brzdné energie vrací zpět do sítě, což přináší úsporu energie v řádu desítek procent,“ vysvětluje Jiří Karas, ředitel obchodního úseku Motion Control společnosti Siemens, a dodává: „Jedním ze základních požadavků byla možnost kdykoliv v budoucnu rekonfigurovat veškeré pohyby objektu, což předpokládá instalaci otevřeného řídicího systému. Chování sochy je tedy možné kdykoliv nastavit dle přání autorizované osoby.“
Náročnost projektu dokládá i potřeba důkladně připravit prostor pro usazení sochy, které si vyžádalo vypracování dvou staticko-dynamických posudků, protože dílo o váze desítek tun stojí na stropní desce podzemních garáží. „Do technické přípravy a následné realizace jsme investovali přibližně 1800 hodin pracovního času vývojářů, konstruktérů a programátorů a 4200 hodin výrobních a 2900 montážních. V součtu se jedná o těžko uvěřitelných 8900 hodin. Skutečnost, že na realizační fázi byl vymezen termín od konce dubna do konce října 2014 a na dodávku specifických prvků – jako je například ozubené lineární vedení od společnosti HepcoMotion – se čeká řádově měsíce, je dalším potvrzením vysoké náročnosti projektu,“ říká Jan Kislinger a podotýká: „Dílo můžeme chápat jako jakýsi novodobý Staroměstský orloj, který v sobě skrývá to nejlepší, co současný technologický pokrok v oboru mechaniky a elektroniky umožňuje.“