Noví dodavatelé společnosti Siemens musí splňovat minimální závazné požadavky na kybernetickou bezpečnost. Tato pravidla budou postupně zaváděna od 15. února 2019 a budou součástí všech nových smluv ve formě samostatné doložky.
Požadavky se budou týkat především dodavatelů komponent, jež jsou pro zajištění bezpečnosti rozhodující, tzn. softwaru, procesorů a elektronických součástek pro určitý typ řídicích jednotek. Stávající dodavatelé, kteří ještě nové požadavky nesplňují, budou mít povinnost je zavést postupně. Cílem opatření je zlepšit ochranu digitálního dodavatelského řetězce proti útokům hackerů. Siemens se v této oblasti řídí kurem, který je nastaven v Chartě důvěry pro kybernetickou bezpečnost. Tato opatření stanoví například povinnost dodavatelů zavést speciální standardy, procesy a metody v oblasti poskytovaných produktů a služeb. Důvodem je zamezit bezpečnostním chybám a šíření škodlivých kódů u dodavatelů, a tím i u produktů společnosti Siemens. Dodavatelé budou do budoucna například povinni provádět pravidelné bezpečnostní kontroly, testy a nápravná opatření. Tyto požadavky Siemens povinně zavádí i v rámci vlastní činnosti.
„Díky tomuto kroku můžeme snížit riziko bezpečnostních incidentů v celém hodnotovém řetězci a zákazníkům nabídnout vyšší kybernetické zabezpečení," uvádí člen představenstva a COO a CTO společnosti Siemens Roland Busch. „Pokud se na tato opatření globálně zaměří všichni naši partneři a zavedou je společně se svými dodavateli, může to mít obrovský vliv a přinést výrazně vyšší bezpečnost digitálního světa."
Na podzim loňského roku společnost Siemens dále posílila interní opatření proti možným hackerským útokům a provedla restrukturalizaci celé organizace zaměřené na kyberbezpečnost. Nová jednotka, která působí jako celosvětová síť, nyní slučuje všechny oblasti, které dříve fungovaly samostatně. Siemens je proto první významnou společností, která k tématu kybernetické bezpečnosti zaujala komplexní a ucelený přístup. Nová organizace nejenže provádí šetření a analýzy hackerských útoků a zamezuje jim, ale zároveň vyvíjí i nové služby v oblasti kyberbezpečnosti a ve spolupráci s dalšími obchodními jednotkami je bude také uvádět na trh. Cílem je reagovat na útoky mnohem rychleji a pružněji. Společnost také posílila síť manažerů pro kyberbezpečnost v každém svém regionu a v každé divizi. Ti jsou podřízení přímo ředitelce pro kyberbezpečnost Natalii Oropeza.
Siemens se na oblast kybernetické bezpečnosti zaměřuje již přes 30 let. Svůj první tým pro kyberbezpečnost založil roku 1986. V současné době se otázkami kybernetické bezpečnosti výhradně zabývá na 1275 odborníků po celém světě.