Zástupci patnácti států, jejichž armády mají zkušenosti s provozem legendárních československých cvičných letounů L-39 Albatros, se sešli na druhé konferenci uživatelů těchto letounů. Konferenci, která proběhla 13. a 14. září, uspořádaly Vzdušné síly Armády České republiky společně s Aerem Vodochody a Omnipolem.
Setkání navázalo na úspěšný první ročník, který proběhl před rokem. Hlavním organizátorem se letos stalo české letectvo. „České vzdušné síly jsou tradičním uživatelem produktů společnosti AERO Vodochody. S cvičnými stroji L-39 Albatros máme bohaté zkušenosti. Jsem rád, že tento letoun má ve variantě NG stále vysoký potenciál být úspěšným cvičným letounem. Věřím, že toto sympozium naplní očekávání všech účastníků," pronesl velitel Vzdušných sil Armády ČR generálmajor Jaromír Šebesta v úvodu konference.
K patnácti zemím se připojili zástupci amerických společností Draken International, Williams International a litevské akrobatické skupiny Baltic Bees Jet Team. Cílem konference je sdílení zkušeností s provozem letounů L-39, a to jak mezi jednotlivými uživateli, tak i s výrobcem letounů. „Loňský ročník byl zahajovací a diskuse se tak držela spíš na obecné rovině. V letošním roce jsme se zaměřili již na konkrétní zkušenosti a potřeby jednotlivých uživatelů, abychom mohli připravit plán kroků, jak je dále podporovat při provozu letounů naší výroby," popsal obsah konference Giuseppe Giordo, prezident společnosti AERO Vodochody AEROSPACE. „S účastníky konference jsme samozřejmě probírali i možnosti prodloužení životnosti L-39 a řešení výcviku jejich pilotů v dalších letech."
Aero před dvěma lety úspěšně zalétalo Albatros vybavený novým motorem od amerického výrobce Williams a v současnosti dokončuje certifikaci, aby mohlo remotorizovat L-39, které stále létají po celém světě. Spolu se svým partnerem, nejvýznamnějším českým obchodníkem se zbrojním materiálem, firmou Omnipol, navíc představilo i nový letoun L-39NG, který na legendární Albatrosy navazuje. Omnipol z poloviny financuje vývoj nového letounu a podílí se i na jeho prodeji. V Aeru již začala výroba prvních kusů tohoto typu. "Vzhledem k našim dlouholetým zkušenostem s exportem letounů L-39 v minulosti bylo pro nás logickým krokem zapojení do projektu vývoje L-39NG. Velmi rádi vidíme, jak jsou letouny české výroby ve světě stále populární, a věříme, že také setkání uživatelů bude tuto popularitu nadále podporovat," řekl Jiří Podpěra, prezident společnosti Omnipol.
Účastníci konference navštívili areál Aera Vodochody, mohli tak vidět místa, kde probíhá údržba L-39 i kde již začala výroba nových L-39NG. Druhý den hostila konferenci 21. základna taktického letectva Čáslav a uživatelé L-39 navštívili i Centrum leteckého výcviku v Pardubicích. Na základně v Čáslavi proběhla i letová přehlídka několika typů L-39 včetně remotorizovaného letounu L-39CW, doplněná o L-159 sloužící české armádě. Výsledkem konference je plán dalšího rozvoje skupiny uživatelů L-39. V diskusi navíc může část účastníků konference pokračovat i v průběhu víkendu, kdy se řada delegací vydá do Ostravy na Dny NATO.
Foto: L-39NG