Na setkání Mladé generace České nukleární společnosti (ČNS) v Brně byla předána ocenění za nejlepší studentské práce v oblasti jaderné energetiky.
Jedná se společnou soutěž ČNS a ÚJV Řež. Do soutěže, v níž ČNS oceňuje studentské práce již od roku 2000, nominují práce přímo katedry a musí být hodnocené známkou A. Každé práci se přiřazuje nezávislý oponent většinou z ČNS nebo ÚJV Řež a na hodnocení se usnáší celý výbor. Důležitý je i praktický přínos práce. Letos bylo do soutěže přihlášeno přes 20 prací, povětšinou diplomových.
Na I. místě mezi diplomovými pracemi se umístil Tomáš Vorlíček s prací CFD model teploměrných jímek hlavního cirkulačního potrubí reaktoru VVER 1000. Na II. místě ho následoval Jan Šturma s prací Aktivační analýza a spektrometrie neutronového pole na školním reaktoru VR-1 a na III. místě skončila Veronika Paštyková s prací Stanovení základních fyzikálních a dozimetrických parametrů detektoru PTW microDiamond Type 60019 a jeho aplikace v dozimetrii malých polí.
Jan Šturma letos absolvoval inženýrský studijní obor Jaderné inženýrství na FJFI ČVUT v Praze. Ke své práci řekl: „Tato metoda byla na školním reaktoru VR-1 použita poprvé a já jsem na něm rovnou vyzkoušel i použití absolutní metody. Metodu bych označil za poměrně složitou a proto je třeba další testování."
Vítězem mezi bakalářskými pracemi se stal Lubomír Bureš s prací Aplikace kódů založených na metodě Monte-Carlo pro validační benchmarkové experimenty. II.místo obsadil Lukáš Cupal s prací Porovnání dynamické a segmentační techniky radioterapie s modulovanou intenzitou svazku a III. místo Pavel Suk s prací Způsoby přípravy makroskopických účinných průřezů pro řešení neutronové difúzní rovnice v násobícím prostředí.
Pavel Suk absolvoval letos bakalářský obor Jaderné inženýrství na FJFI ČVUT v Praze. Ke svému ocenění uvedl: „Moje práce se soustředila na výpočetní kódy, takže jsem pracoval prakticky od počítače s výpočetními servery. Navrhoval jsem aktivní zóny, řešil jsem výpočty makroskopických účinných průřezů, které jsou velmi důležitými konstantami pro navrhování reaktorů nebo pro havarijní analýzy."
Mladá generace ČNS se snaží o získávání a vzdělávání nastupujících inženýrů, techniků a ostatního kvalifikovaného personálu pro práci v oblastech využívání jaderné technologie, ať už se jedná o školy a univerzity, nebo o jaderný průmysl samotný. Zároveň usiluje o vytváření prostoru pro navazování a udržování kontaktů mezi mladými inženýry, techniky a studenty jaderných oborů, o budování kontaktů a intenzívní výměnu zkušeností mezi starší a mladou generací.
(zs)