Mezi nejaktuálnější témata oboru dentálních slitin patří využití amalgámu vyrobeného z moderních materiálů s vysokým obsahem zlata, platiny nebo chromkobaltu.
Zubní lékařství je jedním z nejstarších lékařských oborů. Přístup k němu se v průběhu stovek let měnil a v současné době se vývoj nových technologií v tomto oboru rozběhl obrovskou rychlostí. Nicméně ale můžeme říci, že dentální slitiny stále nacházejí ve stomatologické praxi své uplatnění a některé postupy získaly za uplynulá desetiletí punc kvality, odolnosti a spolehlivosti. Naše společnost vyrábí dentální slitiny již déle než půl století. U kovových dentálních produktů se používá standardní, roky a praktiky ověřená metoda výroby. Ta je založena na procesu tavení slitiny, následného válcování do požadované tloušťky a finálním lisováním do požadovaného tvaru. Dodání je ve formě plíšků, s jednoznačnou identifikací slitiny a výrobce. Plíšky jsou určeny pro další zpracování v dentálních laboratořích. Za účelem dosažení požadovaných vlastností, mezi něž patří vysoká pevnost, dobrá korozní odolnost a biokompatibilita, se k základnímu kovu, kterým je buď zlato nebo stříbro, přidávají další prvky. Biokompatibilita a 100% zdravotní bezpečnost jsou klíčové – výrobky pro dentální využití neobsahují nikl ani žádné další rizikové prvky. Příkladem tradiční dentální slitiny je slitina s obsahem zlata, stříbra a palladia, AURIX L, která je stejným způsobem vyráběna již více než 30 let. Popsanou technologií se vyrábí i moderní slitiny s vysokým obsahem zlata a platiny, které se používají pro zhotovování zubních náhrad kovokeramickými technologiemi. Dentální amalgámy Dalším typem produktů jsou dentální amalgámy, kde slitina je vždy ve formě prášku. Jejich výroba je zahájena rovněž tavbou odlitku. Následují však technologie, které vedou k výrobě jemného homogenizovaného prášku. Slitiny pro dentální amalgámy dodává SAFINA, a. s. jednak ve volné formě, tj. samostatně, nebo v kapslích s přesnými dávkami slitiny a současně dentální rtuti. Amalgámové kapsle jsou zcela jednoznačně velkou prioritou oboru i do budoucna. Kromě technologického vývoje a výroby se toto odvětví dostává i na zcela nové trhy, stává se zajímavým artiklem pro zahraniční obchod. Vzhledem ke stávající legislativě České republiky o možnostech používání volně ložené rtuti vidíme jako klíčové se věnovat i nadále kapslovému zpracování amalgámu, které postupně dle odborných názorů zcela vytlačí sypané amalgámy. I přes „staré osvědčené metody“ je nutné nesetrvat v aktuálním stavu, ale posouvat tento obor opět o něco dále. Proto je nezbytná spolupráce komerčního sektoru s významnými vědeckými pracovišti a univerzitami. Naše společnost disponuje vlastním týmem technologických pracovníků, jejichž vedoucí se touto tématikou zabývá již 21 let a stál při vývoji mnoha našich výrobků. Aktuální potřeby oboru jsou konzultovány s předními odborníky ze stomatologických a lékařských fakult (např. Ústav klinické a experimentální stomatologie VFN a 1. LF UK), diskuze probíhají i na úrovni materiálového inženýrství (např. na půdě Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství VŠCHT v Praze).
Renomovaný výrobce
Pro naše zákazníky máme k dispozici jednak síť našich vlastních prodejen, nebo distribuujeme své výrobky prostřednictvím dentálních dep. Zájemce z řad laiků, který by třeba jen chtěl vědět, jak takový materiál vypadá, může navštívit jednu z našich prodejen, kde najde dentální materiály doslova „vedle“ klenotnických polotovarů. Svoje odběratele mají tyto materiály ovšem i mezi výzkumnými ústavy a medicínsko-technologickými společnostmi, např. některé z dentálních slitin jsou využívány do přístrojů či k výrobě kardiostimulátorů. Dentální materiály jsou zařazeny do skupiny Zdravotnické prostředky a jako takové podléhají legislativě Evropské unie a České republiky, která z ní vychází. Každá společnost vyrábějící dentální produkty musí být registrována na Ministerstvu zdravotnictví ČR, stejně jako její dentální výrobky – slitiny i amalgámy. Požadavky legislativy na zdravotnické prostředky se liší podle míry rizika, s níž je jejich užívání spojeno. Dentální slitiny a dentální amalgámy jsou klasifikovány ve třídě IIa a hlavními požadavky pro jejich registraci jsou, aby měly Závěrečnou zprávu o klinickém hodnocení, Návod na zpracování v českém jazyce, Prohlášení o shodě a byly označeny CE značkou, jejíž udělení je vázáno na certifikaci prováděnou notifikovanou osobou. Obecně lze říci, že naše společnost je stále důležitou součástí tohoto odvětví na českém trhu, v prodeji sypaných amalgámů a drahokovových slitin pro dentální využití jsme lídrem. Pro naše dentální materiály navíc objevujeme nové trhy – kromě obvyklých zemí v Evropské unii či na Balkáně začínáme pronikat s dentálními slitinami i na Blízký východ.
Libuše Hladíková specialistka pro dentální materiály společnosti SAFINA