Na stovkách dochovaných žánrových fotografií druhé poloviny minulého století jsou zachyceny pradleny lopotící se s těžkými žehličkami na dřevěné uhlí. Nejslavnější postavou, dočasně třímající žehličku, je bezpochyby Martin Eden. Americký spisovatel a novinář Jack London (1876-1916) tohoto svého románového hrdinu a jeho mnohaměsíční trápení se žehličkou v parní hotelové prádelně popsal tak fascinujícím způsobem jen díky tomu, že se sám rok žehlením živil. Ač jeho šest kilogramů těžká žehlička přejela každý týden mnoho kilometrů rukávů a límců a mladý London dokázal své umění žehliče dovést k dokonalosti, neuspokojovalo ho to. Proč? Protože práce s těžkou žehličkou brala i tak tvrdému chlapovi, jakým mladý námořník London nesporně byl, veškeré síly. Nedokázal už přinutit své tělo, aby mu postačily čtyři hodiny spánku. Nedokázal se soustředit na svou tichou vášeň - knihy. Nakonec musel pro téměř naprosté vysílení práci žehliče opustit.
Ale Jack London alias Martin Eden nebyl sám, kdo nemiloval žehlení. Dodnes platí, že na otázku, jaká je nejodpudivější domácí práce, zazní až velmi často odpověď: žehlení. To je však vše, co se od Londonových dob zachovalo. Zvyk tvrdit totéž.
Snahou vývojových pracovníků je proto vyvinout takové typy žehliček, které by žehlení usnadnily. Zásadním problémem je, aby žehlička byla nejen lehká, ale současně natolik hmotná, aby dokázala sežehlit i velmi náročné tkaniny. Její žehlící plocha musí snadno klouzat po povrchu žehleného materiálu, avšak na druhé straně nemůže být příliš kluzká. Měla by mít také dokonale ergonomický tvar, šňůra elektrického vedení by neměla být žehlení na obtíž.
Právě na tyto parametry se prioritně zaměřil aplikovaný výzkum. Kam tedy vlastně směřuje vývoj tak běžné součásti našeho života, jakou je napařovací žehlička a žehlení?
Speciální aktivní žehlicí prkno
Obsahuje parní generátor a vzduchový ventilátor, který foukáním přirozeně narovnává všechny záhyby oblečení a sáním udržuje na ploše jemné látky, které by jinak sklouzávaly. Tato technologie se nyní prostřednictvím společnosti BaSys CS dostává i k nám do České republiky. Jedná se o žehlicí systém Laurastar stejnojmenného švýcarského výrobce, jehož výrobky má v domácí zemi přibližně čtvrtina domácností. Firma, která vznikla v roce 1980, sídlí ve švýcarském Châtel-Saint-Denis nedaleko hranic s Francií.
Díky unikátním technologiím a použití jemné suché páry Dry Microfine Steam se u tohoto systému mění parní žehlení. Jeho princip je postaven na kombinaci využití suché jemné páry a aktivního žehlicího prkna. Díky tomu a dalším použitým technologiím stačí k dokonalému vyžehlení i problematických míst oblečení žehličkou přes tkaninu přejet jen jednou. Tento způsob žehlení je nejen šetrný k oblečení, ale - jak uvádí výrobce - je vhodný pro alergiky, protože hubí 99,999 % bakterií.
Jemná suchá pára
Pára používaná běžně při žehlení napařovací žehličkou je vlhká a její teplota je 100 °C. V tomto případě se využívá dvojitý ohřev, který kombinuje speciální parní generátor s boilerem instalovaným v noze žehlicího prkna a dodatečné ohřátí v žehličce. Generátor je vybaven vyjímatelnou objemnou nádobou na vodu a filtrem chránícím citlivé součásti před vodním kamenem. Výsledkem tohoto řešení je jemná suchá pára o teplotě 150 °C, která neulpívá na textiliích a nezvlhčuje je. Takto vzniklou páru aplikuje uvedený systém díky technologii Pulse steam na látku 15krát rychleji než běžné žehličky.
Neoddělitelnou součástí tohoto žehlicího systému je kromě žehličky a parního generátoru také aktivní prkno s vícerychlostním vzduchovým ventilátorem. Ten dle potřeby buď fouká, nebo nasává vzduch. Foukání vytváří vzduchový polštář, narovnává při žehlení průběžně prádlo a zabraňuje vzniku nežádoucích záhybů. Ventilátor látku zároveň ochlazuje a ta se díky tomu ani po vyžehlení nemuchlá. Sání naopak ocení uživatel při žehlení jemných materiálů, které jinak samovolně sklouzávají z prkna. Tato funkce přidržuje látku automaticky na žehlicí ploše.
Zajímavou funkcí je objíždění knoflíků. Vzduchový polštář umožňuje košili otočit a přejet ji žehličkou z druhé strany bez obav z poškození knoflíčků.
Celý článek si budete moci přečíst v následujícím čísle TT.