Vojenská přehlídka nejmodernější techniky
Už po dvacáté se v Londýně konal největší veletrh obranné a bezpečnostní techniky na světě Defence and Security Equipment International (DSEI). Ukázal součastnou připravenost čelit válečnému nebezpečí a teroristickým hrozbám,
ale naznačil také další možný vývoj. Stejně jako v předchozích letech byl veletrh DSEI rozdělen do několika zón, v nichž vystavovatelé představili systémy a řešení v letecké, pozemní, námořní a bezpečnostní oblasti.
Klíčová témata
Digitalizace jako základné téma současnosti ve strojírenství hrála prim i na veletrhu v Londýně. Díky nejnovějším elektronickým prvkům a softwarovým řešením charakterizují experti součastný stav nejen v průmyslu, ale i v nejvyspělejších armádních silách jako strukturální přeměnu na tzv. vícedoménové prostředí. Armáda se stává integrátorem jednotlivých složek, tedy pozemních vojsk, námořnictva i letectva. K tomu přistupují jako nové dimenze - kyberprostor a vesmír. Propojení ozbrojené síly zvyšuje synergii, tedy účinnost.
Tyto postuláty byly patrné ve většině výstavních expozic. Klíčovým tématem se staly autonomní systémy, protože do jejich výzkumu a vývoje směřuje hlavní část investic. Mají totiž oprávněnou ambici docílit toho, aby byly vojenské operace efektivnější, bezpečnější a nákladově efektivnější. K vidění bylo mnoho zajímavého, ale člověk se nemohl ubránit dojmu, že ty nejzajímavější informace se z pochopitelných důvodů neprobírají na veletržním stánku před zraky zvědavých návštěvníků.
Máme na mysli softwarová řešení. Někteří vojenští hodnostáři totiž hovoří o možných válečných konfliktech jako o kybernetické válce. Připomeňme, že specializovaná jednotka americké armády v červnu napadla databázi, kterou využívaly íránské revoluční gardy k útokům na ropné tankery v Perském zálivu. Podle novinových zpráv tak gardy přišly o zásadní zdroj pro přípravu dalších útoků. Navíc se jim prý dosud nepodařilo obnovit databázi ani restartovat napadené počítačové systémy, mezi nimiž je i vojenská komunikační síť.
V popředí zájmu byly i expozice některých vystavovatelů, kteří nabízeli kamerové systémy s vysokým rozlišením. Americký prezident Donald Trump totiž na svůj Twitter umístil těsně před zahájením veletrhu černobílou fotku ze špionážního satelitu KH-12. Ukázala nejen íránskou raketu, ale dokumentovala také schopnost amerických špionážních satelitů pořizovat snímky velmi vysokého rozlišení. Experti jásali: „Je to fantastické rozlišení, určitě pod 20 cm, výsledek je mnohem lepší, než co jsme kdy viděli. Ukazuje to na úžasné parametry amerického systému, o kterých veřejnost dosud jednoduše nevěděla."
Dalším technologickým zaměřením DSEI byl způsob, jak na bitevní pole aplikovat principy velkých dat. Například Dstl, což je britská obranná vědecká laboratoř ministerstva obrany (MOD) zkoumala použití více dat na námořní systémy a Lockheed Martin dělá totéž pro zefektivnění údržby F-35. Očekává se, že tento trend bude dále růst s rozšiřováním vesmírných aktivit.
Umělá inteligence (AI) hraje už dnes důležitou roli v řadě vojenských aplikací, jako jsou pokročilé autopilotní systémy, nástroje pro podporu rozhodování a chytré zbraně. Stejně jako autonomie a Big Data patřila tedy AI na letošním ročníku DSEI k základním trendům. Někteří vystavovatelé ukazovali návštěvníkům, jak lze umělou inteligenci použít k řízení systémů a k získávání dat pro analýzy a prognózy. Na jejich základě pak dokáže umělá inteligence predikovat hrozby možných útoků.
(Celý článek si budete noci přečíst v TT č. 21)