Německo hlásí oslabení ekonomiky. Tamní hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí mezikvartálně snížil
o 0,1 procenta. Předběžná čísla oznámil Spolkový statistický úřad. Za poklesem stojí především slabší zahraniční poptávka, která dopadá na německý průmysl a export. Hlubšímu poklesu zabránila silná domácí poptávka poháněná růstem mezd a investičních výdajů.
Německé ministerstvo hospodářství v predikci z dubna počítá pro letošní rok s růstem ekonomiky o 0,5 procenta. V roce 2020 by pak podle něj německá ekonomika měla zrychlit na 1,5 procenta.
Podle Bernarda Bauera, výkonného člena představenstva ČNOPK, nejnovější čísla potvrzují nejistotu, kterou firmy a investoři signalizovali již v únorovém konjunkturálním průzkumu ČNOPK. Vyhlídky ekonomiky byly podle nich tak špatné jako naposledy v roce 2013. Na Německo dopadá oslabení globální ekonomiky a nejistota ve světovém obchodě. Když se dva hádají, třetí se směje. Toto rčení v dnešním globálním obchodě neplatí. Důkazem toho jsou právě čísla z Německa.
Jestli německá ekonomika v dalších měsících opět upadne do záporných čísel, nebo znovu nastartuje růst, bude z velké míry záležet na vnějších ekonomických podmínkách. Brexit bez dohody, uvalení cel na dovoz německých aut do USA a další protekcionistická opatření, zpomalení čínské ekonomiky, to vše jsou potenciální hrozby, které dělají negativní scénář pravděpodobnějším.
Slabší druhé čtvrtletí má za sebou také česko-německý obchod. Objem vzájemné výměny se meziročně zvýšil o pouhá 0,3 procenta, ještě v prvních třech měsících letošního roku přitom zaznamenal růst 2,6 procenta. Oslabuje především dovoz kovových a ropných výrobků a elektrických zařízení z Německa.
Mezičtvrtletní růst české ekonomiky o 0,6 procenta relativizuje časté obavy ze „závislosti" Česka na ekonomickém vývoji v Německu.